Damien Hirst, a világ leggazdagabb élő képzőművészének legújabb kiállítása ismét gyógyszerészeti témájú.
Hirst nem először nyúl gyógyszerhez, első alkalommal 1992-ben ‘Pharmacy’/'Gyógyszertár' címmel volt showja a new yorki Cohen Gallery-ben, amikor is egy komplett patikát gyártott le.
Aztán 1998-ban a Tate Britain-be is megérkezett ez a kiállítás és ezzel egyidőben a nyugat-londoni Notting Hill Gate metróállomástól (és a Portobello Road-tól nem messze) nyílt egy étterem Pharmacy névvel, természetesen Hirst állt mögötte, és Matthew Freud PR guru (igen, Freud leszármazott).
Az étterem 2003-ban bezárt - legnagyobb sajnálatomra - , most egy Marks & Spencer üzemel itt. (Innen pár méterre van Jamie Oliver Recipe nevű intézménye, jó hely!) A bezárás okai között pedig volt üzleti nem egyetértés, a gyógyszertár szó használatának megtévesztő ereje, ugyanis egyes emberek tényleg azt hitték, hogy ha itt esznek, akkor meggyógyulnak. (gyógyszert ugyanis itt nem árultak) Amúgy 2004-ben elárverezték az étterem berendezését, 11 millió fontot keresett vele Hirst.
Hirstnek 2010-ben volt egy nagyszabású kiállítása a Tate Modern-ben, itt írtam róla.
A legújabb kiállítás címe 'Schizophrenogenesis', nem tudom van-e magyar megfelelője, de az biztos, hogy van benne valami skizofrén. Láthatunk itt óriási gyógyszeres dobozokat, tablettákat, üvegcséket, kapszulákat, mintha 'Alíz Csodaországban' járnánk.
November 19-ig.
PAUL STOLPER, 31 MUSEUM STREET, LONDON WC1A 1LH
További érdekességek, sztorik, képek a Facebook oldalon!